Anca Todoni, eliminată în optimi la Bogota. Românca urcă în premieră în Top 200 WTAProfimedia
După un turneu excepțional, Anca Todoni s-a oprit în optimile de finală la „WTA 250” Bogota, învinsă de jucătoarea locală , Camila Osorio (85 WTA), scor 7-6, 6-4.

Turneu excepțional pentru Anca Todoni: românca a reușit două victorii în calificări la Bogota și apoi a repurtat primul ei succes pe tabloul principal al unei competiții de categorie „WTA 250”.

Todoni a început bine meciul cu adversara columbiană.

Primul set s-a disputat de la egal la egal până la tiebreak, unde Osorio s-a impus cu scorul de 7-4, după ce românca a condus cu 3-0.

Camila Osorio a fost mai agresivă în setul secund și a încheiat partida după aproape două ore.

Parcursul de la WTA Bogota i-a adus româncei un salt de 27 de poziții în clasamentul WTA live, până pe locul 190 și un cec în valoare de 4.040 de dolari.

România este reprezentată la Bogota și de Irina Bara (178 WTA), care va juca în sferturi cu italianca Sara Errani (117 WTA).

Copa Colsanitas Zurich este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă la Bogota, în Columbia, iar campioana en-titre este Tatjana Maria.