Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la China Open

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la China OpenProfimedia
Sorana Cîrstea (locul 26 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului WTA 1.000 de la Beijing (China Open) de croata Petra Martic (loc 49 WTA).

Sorana Cîrstea - Petra Martic 2-6, 6-2, 6-7 (3/7)

Partida dintre Cîrstea și Partic a fost decisă după aproape două ore și jumătate (2:28). Fiecare jucătoare și-a adjudecat câte un set la 2 înainte de a se intra în decisiv.

În setul al treilea, Sorana a fost condusă cu 0-2 și 1-3, însă a reușit să câștige 3 game-uri consecutive și să treacă în avantaj, 4-3. Martic și-a câștigat serviciul pentru a egala la patru, iar apoi a reușit un break foarte important, preluând conducerea cu 4-5 și servind pentru meci. Sorana a reușit un break vital și a egalat la cinci, pentru ca apoi fiecare dintre jucătoare să-și adjudece serviciul. În tie-break, Martic a început perfect și a câștigat primele patru puncte și s-a impus în cele din urmă cu 7-3.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În turul secund, Martic va avea parte de o partidă dificilă, urmând să întâlnească învingătoarea dintre Ekaterina Alexandrova (loc 21 WTA) și Coco Gauff (loc 3 WTA).