Fosta câștigătoare de la Wimbledon, Rybakina, se va duela cu senzația rusă Andreeva la Beijing

Elena Rybakina (stânga) și Mirra Andreeva
Elena Rybakina (stânga) și Mirra AndreevaProfimedia
Optimile turneului WTA de la Beijing ne rezervă o partidă spectaculoasă între Elena Rybakina și Mirra Andreeva.

În cursul zilei de marți, jucătoarea din Kazahstan a trecut în faza șaisprezecimilor de nemțoaica Tatjana Maria (53 WTA), scor 7-5, 6-0, la capătul unei partide care a durat o oră și 11 minute.

Duelul a fost unul strâns în primul set, jucătoarea din Germania reușind să țină cu brio pasul în fața Elenei Rybakina (5 WTA). La scorul de 5-6, Maria a pierdut serviciul în game-ul decisiv și a cedat astfel setul adversarei.

Setul secund i-a aparținut în totalitate jucătoarei din Kazahstan, care nu a pierdut niciun game, reușind de trei ori break-ul.

La doar 16 ani, rusoaica Andreeva (60 WTA) continuă să bată record după record în cadrul turneului de la Beijing. După ce în primul tur a trecut de cehoaica Barbora Krejcikova, pe care a învins-o în două seturi, 6-2, 6-2, tânăra jucătoare a făcut marți un nou meci fără greșeală în fața compatrioatei Anastasia Pavlyuchenkova

La capătul unei partide care a durat o oră și 4 minute, Andreeva s-a impus în două seturi, 6-2, 6-1, într-o nouă victorie categorică reușită în cadrul turneului din China.

În optimile de la Beijing, Rybakina și Andreeva se vor întâlni pentru prima dată în carieră. Duelul are loc miercuri (4 octombrie), de la ora 12:30.

Urmărește Elena Rybakina - Mirra Andreeva pe Flashscore!