Surpriză de proporții la Australian Open. Principala favorită, eliminată de o puștoaică de 19 ani

Iga Swiatek, eliminată de la Australian Open
Iga Swiatek, eliminată de la Australian OpenReuters
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul mondial, a fost eliminată în turul al treilea la Openul Australiei, primul turneu de Mare Şlem al anului, fiind învinsă, sâmbătă la Melbourne, de cehoaica Linda Noskova (19 ani), nr. 50 mondial, cu 3-6, 6-3, 6-4.

Poloneza nu a fost într-o formă de zile mari la Melbourne, reușind să treacă cu greu în meciul de debut cu Sofia Kenin. Ulterior, s-a luptat pentru a o elimina pe Danielle Collins.

Noskova a apărut ca o adversară dificilă în turul al treilea, dar Swiatek nu părea să se lase mai prejos, deoarece a făcut break în game-ul al șaselea.

Swiatek a reușit să câștige primul set. De altfel, poloneza a forțat-o pe Noskova, debutanta de la Melbourne Park, punând-o în situații inconfortabile în al doilea set.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

Dar cehoaica a rezistat, răspunzând cu o lovitură explozivă și făcând break în drumul spre egalare, înainte de a pune presiune pe cvadrupla campioană pentru a prelua un avantaj de 2-1 în setul decisiv.

Swiatek nu a mai părăsit un turneu de Mare Şlem atât de repede de un an şi jumătate (Wimbledon 2022). Seria sa de meciuri consecutive câştigate, începută în toamna lui 2023, se opreşte la 18.

La rândul ei, Noskova, care dispută în premieră Openul Australiei, nu a trecut niciodată de turul 2 la un Grand Slam. Ea o va întâlni în faza următoare pe ucraineanca Elina Svitolina (23 WTA) și se va duela pentru un loc în sferturi.