Sorana Cîrstea a debutat cu stângul în 2024. Românca, învinsă de o jucătoare din noul val

Sorana Cîrstea
Sorana CîrsteaAFP
Aceptată direct în turul 2, Cîrstea, 26 WTA a fost învinsă în trei seturi de noua speranță a Cehiei, Linda Noskova la turneul WTA 500 de la Brisbane, din Australia.

Noskova, o sportivă de 19 ani, aflată acum pe locul 40 mondial, a avut nevoie de 2 ore și 22 de minute  pentru a o învinge pe Sorana Cîrstea, scor 6-4, 4-6, 6-4.

Sorana a salvat șase mingi de set în prima manșă, dar a ratat prea multe oportunități de a se impune la retur (a avut 5 mingi de break în al zecelea game, dar nu le-a fructificat) și Linda s-a impus până la urmă.

Dacă Noskova a jucat în primul tur cu maghiara Timea Babos, pentru Cîrstea a fost primul său meci oficial din 2024.

Cele două nu mai jucaseră până acum una împotriva celeilalte.

Românca a încheiat cu 10 aşi, față de 8 ai adversarei sale, care a reuşit să salveze 11 din cele 13 mingi de break create de Cîrstea.

Noskova va juca în optimi contra argentiniencei Julia Riera, care a furnizat una dintre surprizele competiției eliminând-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (21 WTA, favorită 7), scor 6-3, 6-4.

După înfrângerea Soranei, România a rămas fără reprezentate pe tablourile turneelor de pregătire pentru Australian Open 2024.