Andrey Rublev se califică în turul doi la Australian Open după un meci de cinci seturi

Rublev își sărbătorește victoria
Rublev își sărbătorește victoriaAFP
Andrey Rublev s-a întrebuințat serios pentru a-l învinge pe brazilianul Thiago Seyboth Wild cu 7-5, 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(6) și a ajuns duminică în turul al doilea al Australian Open.

"Cu siguranță nu voi uita acest meci", a declarat el. "Thiago este un jucător super-periculos, super-talentat atunci când are chef".

Al cincilea favorit, Rublev a fost scondus cu 3-0 dar a revenit și a luat primul set.

Rusul, care s-a încălzit pentru primul Grand Slam al anului câștigând Hong Kong Open, și-a intrat rapid în ritm în setul al doilea, trecându-și rapid în avantaj de 5-1 și amenințând că își va mătura adversarul.

El a fost egalat de Seyboth Wild, aflat pe locul 78, dar a recăpătat inițiativa, pentru a-și adjudeca și setul 2.

După o revenire spectaculoasă a brazilianului care a egalat la 2 la seturi, a urmat decisivul în care părea că out-siderul putea produce surpriza.

Brazilianul a luat un avans de 4-1 dar Rublev a rămas în luptă până la capăt, câștigând ultimele șase puncte și închizând meciul cu un as.

Rublev a recunoscut că s-a relaxat în tie-break-ul decisiv, crezând că se îndreaptă spre ieșirea din turneu.

"Când pierdeam cu 4-1, mental am renunțat și poate că asta m-a ajutat în final. Am simțit că nu este ziua mea, dar apoi am lovit câteva servicii bune și retururi bune."