Australian Open 2024: Alcaraz îl distruge pe Gasquet și ajunge în turul doi

Alcaraz îl distruge pe Gasquet și ajunge în turul doi la Australian Open

Carlos Alcaraz s-a calificat fără probleme în turul al doilea la Australian OpenAFP
Carlos Alcaraz a făcut o demonstrație de forță în primul său meci de la Australian Open, demolându-l pe veteranul francez Richard Gasquet cu 7-6(5), 6-1, 6-2.

Carlos Alcaraz - Richard Gasquet 7-6(5), 6-1, 6-2

Al doilea cap de serie, care vrea să îl detroneze pe Novak Djokovic, de 10 ori campion, de pe primul loc mondial, a fost pus la încercare într-un prim set strâns, dar apoi a preluat controlul.

Alcaraz a declarat că este bine să se întoarcă la Melbourne, unde nu a depășit turul al treilea în precedentele două vizite.

"În primul set m-am luptat puțin cu jocul lui", a spus spaniolul. "El juca foarte bine, dar eu am jucat din ce în ce mai bine și la final am ajuns la un nivel destul de bun".

Spaniolul a recunoscut că uneori încearcă să joace "lovituri imposibile", inclusiv voleuri și dropuri, pentru a-și mulțumi fanii.

Îmbrăcat într-un tricou galben fără mâneci, dublul câștigător de două turnee de Grand Slam a irosit nouă oportunități de break în primul set, dar a fost rareori în dificultate pe propriul serviciu.

Tie-break-ul a fost echilibrat, dar Alcaraz, care a jucat primul său meci al sezonului, a valorificat prima sa minge de set, reușind o lovitură de dreapta câștigătoare la fileu.

Campionul de la Wimbledon, care a ratat Openul Australiei de anul trecut din cauza unei accidentări, a trecut rapid prin setul al doilea în 30 de minute, rupând serviciul lui Gasquet de două ori și arătându-și întreaga gamă de lovituri.

A fost o poveste similară în setul al treilea - Gasquet, în vârstă de 37 de ani, a oferit ocazional mostre ale talentului său rar, dar a fost învins de un jucător cu 17 ani mai tânăr decât el.

Alcaraz a fost reținut pentru scurt timp când a servit meciul, dar a pecetluit victoria cu un as, înainte de a mulțumi publicului numeros de pe Rod Laver Arena.

În turul secund, Carlos Alcaraz îl va întâlni pe italianul Lorenzo Sonego.