Gabriela Ruse s-a calificat pe tabloul principal la Auckland. Românca va juca cu o deținătoare de Grand Slam

Gabriela Ruse
Gabriela Ruse Profimedia
Jucătoarea noastră de tenis a învins-o cu 6-0, 3-6, 6-3 pe Jule Niemeier din Germania.

Gabriela Ruse a început cu două victorii primul turneu al sezonului.

Ea începe 2024 de pe locul 128 WTA. Ruse a trecut în primul tur al calificărilor de Danilina din Kazahstan și a avut o advrsară mult mai dificilă pentru accederea pe tabloul principal.

Bucureșteanca a câștigat cu 6-0, în doar 29 de minute primul set al disputei cu Jule Niemeier, sfertfinalistă la Wimbledon în 2022.

Jucătoarea din Germania a revenit și a egalat la seturi, dar Ruse s-a concentrat și nu a mai cedat în setul decisiv în care s-a impus cu 6-3.

Întâlnirea cu Emma Răducanu

Pentru Ruse calificarea în primul tur la Auckland, Noua Zeelandă, înseamnă și un meci în premieră cu o fostă câștigătoare de US Open.

Gabriela are în față un meci fantastic cu Emma Răducanu, aflată acum doar pe 298 WTA din cauza accidentărilor.

Partida este pe 2 ianuarie. "E bine când nu ai trei ghipsuri pe tine în același timp. Pur și simplu să te poți mișca încolo și încoace, să poți face duș, să-ți aranjezi părul, lucruri banale" a spus Emma Răducanu care a stat mai mult accidentată în 2023.