Americanul Taylor Fritz a câștigat turneul de la Atlanta

Fritz a obținut victoria în setul trei
Fritz a obținut victoria în setul treiAFP
Tenismanul american Taylor Fritz, numărul 9 mondial, a câștigat, duminică, turneul ATP de la Atlanta după ce l-a învins în finală, cu 7-5, 6-7 (5/7), 6-4, pe australianul Aleksandar Vukic.

Fritz a fost nevoit să-și mobilizeze toate resursele pentru a-l învinge pe adversarul său, nr. 82 mondial, și a-și adjudeca al șaselea titlu din carieră.

Americanul în vârstă de 25 de ani părea că se îndreaptă spre o victorie în două seturi, după ce obținuse două mingi de meci pe serviciul lui Vukic la scorul de 6-5. Dar australianul de 27 de ani a dat dovadă de forță de caracter și a forțat tiebreak-ul, câștigând setul.

Fritz a obținut victoria în setul trei, realizând break-ul decisiv în ghemul șapte al partidei, iar Vukic nu a mai putut să revină. Un as puternic, al 16-lea în acest meci, i-a permis americanului să obțină trei mingi de meci la 40-0 și în final victoria.