Irina Begu pierde finala turneului WTA 125 de la Antalya, după aproape 2 ore și 30 de minute

Jessica Bouzas Maneiro - Irina Begu cu 6-2, 4-6, 6-2
Jessica Bouzas Maneiro - Irina Begu cu 6-2, 4-6, 6-2AFP
Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de spaniola Jessica Bouzas Maneiro cu 6-2, 4-6, 6-2, duminică, în finala turneului WTA 125 de la Antalya (Turcia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari.

Begu (33 ani, 126 WTA), a patra favorită, s-a înclinat după două ore şi 28 de minute de joc.

Românca a făcut şase duble greşeli în acest meci, dominat de iberică (21 ani, 127 WTA), a cincea favorită, în primul şi ultimul set.

Pentru Begu acest turneu a marcat revenirea în circuitul WTA, după o pauză de şapte luni.

Begu s-a ales cu un cec de 8.000 de dolari şi 81 de puncte WTA.