Stephen Curry s-a accidentat în înfrângerea suferită de Warriors în fața lui PacersAFP
Golden State Warriors a pierdut duelul cu Indiana Pacers, meci în care Stephen Curry s-a accidentat în timpul celui de-al treilea sfert.

Tyrese Haliburton și-a revenit după o prestație slabă cu 29 de puncte, iar Indiana Pacers s-a folosit de o explozie de 47 de puncte în al doilea sfert și de o accidentare a lui Stephen Curry pentru a-i ține la distanță pe vizitatorii Golden State Warriors în repriza a doua și a obține o victorie cu 125-119, miercuri seară la Indianapolis.

Curry a avut un record de 38 de puncte, dar și-a luxat umărul stâng în timp ce încerca o intercepție în sfertul al treilea, când Golden State era condusă cu 93-80. Actualul MVP al finalei NBA s-a dus imediat la vestiare, iar singura informație făcută de Warriors a fost că nu va reveni în joc.

Antrenorul principal al celor de la Warriors, Steve Kerr, a declarat ulterior că baschetbalistul va fi supus unui RMN joi.

Donte DiVincenzo a terminat cu 15 puncte și opt recuperări pentru Warriors, ceea ce reprezintă un record al meciului, în timp ce Jordan Poole a avut 20 de puncte, JaMychal Green 15 și Moses Moody 13.

Bennedict Mathurin a intrat de pe bancă pentru 24 de puncte, în timp ce Myles Turner a avut 21, Buddy Hield 17 și Oshae Brissett 11, în completarea a trei recuperări pentru Indiana, care a întrerupt o serie de două înfrângeri consecutive.