Spezia - Napoli: lupta pentru supraviețuire vs. lupta pentru supremație în Serie A

Spezia - Napoli, de la ora 13:30
Spezia - Napoli, de la ora 13:30Profimedia
Spezia și Napoli se întâlnesc în etapa cu numărul 21 din Serie A. Flashscore vă prezintă principalele informații și statistici din culisele celor două formații înainte de duelul ce va avea loc duminică de la ora 13:30.

Campania de până acum a fost una anevoioasă pentru Spezia, deoarece o înfrângere cu 2-0 la Bologna a consemnat cel de-al doilea eșec consecutiv în Serie A "la zero" și i-a menținut la cinci puncte deasupra zonei de retrogradare.

Astfel, prelungirea șederii lor în Serie A pentru al treilea sezon la rând devine tot mai complicată, deși anul trecut adunaseră cu două puncte mai mult în această etapă.

În ceea ce privește capitolul goluri marcate, Spezia are o problemă care trebuie rezolvată rapid, întrucât doar Sampdoria stă mai rău la acest capitol, cu 9 reușite în 20 de partide în SA.

Sosirea lui Napoli nu este de bun augur pe acest front, gazdele pierzând ultimele două dueluri directe din SA fără să marcheze, în timp ce vizitatorii au încasat până acum doar 15 goluri în campionat.

O victorie cu 2-1 împotriva Romei prelungit recordul antrenorului lui Napoli, Luciano Spalletti. Managerul are cele mai multe victorii în SA și se bucură de un avans de 13 puncte față de cei mai apropiați concurenți în fruntea clasamentului. Este cel mai mare după 20 de meciuri într-o campanie în prima ligă din 1994/95.

Un prim Scudetto pentru Napoli de pe vremea lui Diego Maradona pare că este tot mai aproape, iar ștacheta ar putea fi ridicată foarte sus, vizând 100+ puncte în acest sezon, obiectiv atins doar o singură dată în istoria competiției!

Un factor important în lupta pentru titlu a lui Napoli a fost forma lor aproape fără cusur în deplasare, înfrângerea cu 1-0 pe terenul lui Inter fiind singurul eșec în ultimlele opt deplasări.

În patru dintre aceste victorii, golul decisiv a sosit după ora de joc, în timp ce au câștigat și meciul tur din acest sezon, grație unui gol marcat în minutul 89, evidențiind o trăsătură pe care toți potențialii campioni par să o aibă.

Rezultatele din ultimele 5 meciuri directe
Rezultatele din ultimele 5 meciuri directeFlashscore

Jucători indisponibili

Napoli nu prezintă probleme de lot, în timp ce Spezia nu îi poate utiliza pe Bastoni și Zoet din cauza unor accidentări. Totodată, Kovalenko și Nzola sunt incerți.

Jucători de urmărit

Bartłomiej Drągowski, portarul Speziei, a trebuit să facă față unui asalt în meciul tur din acest sezon, pierdut cu 1-0. Cu 28 de lovituri trimise spre poarta sa, doar una a fost decisivă, în minutul 89 al confruntării.

Polonezul va avea o misiune grea în fața unui Khvicha Kvaratskhelia aflat în mare formă. Georgianul a fost implicat direct în 15 goluri înscrise de Napoli în această campanie de campionat, dovedindu-se a fi un jucător decisiv.

Statistică interesantă

Napoli a marcat 12 goluri în ultimul sfert de oră al meciurilor din această campanie.

Urmărește Spezia - Napoli pe Flashscore!