Solbakken înscrie primul său gol în Serie A și aduce cele 3 puncte pentru AS Roma

Ola Solbakken (24 ani) a marcat primul său gol în tricoul lui AS Roma
Ola Solbakken (24 ani) a marcat primul său gol în tricoul lui AS RomaProfimedia
AS Roma s-a impus duminică seară pe teren propriu în fața Veronei, scor 1-0, grație golului marcat în prima repriză de noua achiziție a romanilor, Ola Solbakken.

Statistici AS Roma - Verona 1-0

Un gol marcat de Ola Solbakken în finalul primei reprize a permis Romei să învingă Hellas Verona cu 1-0 și să revină în primele patru locuri din Serie A, extinzând-și astfel seria împotriva ”gialloblu” la 26 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu.

Dorința Romei de a lupta pentru revenirea în primele patru locuri a fost evidentă încă de la primul fluier. Echipa lui José Mourinho a dominat la capitolul posesie, dar a fost lipsită de calitate în ultima treime.

În timp ce părea că prima repriză se va încheia fără goluri, Stadio Olimpico s-a aprins chiar înainte de pauză, când Solbakken a preluat mingea în careul Veronei înainte de a înscrie superb pentru a aduce Roma în avantaj la prima sa apariție în campionat pentru club.

În stilul tipic al Romei, gazdele s-au așezat în avantaj în repriza a doua, încetinind ritmul până la un moment dat. Verona a forțat egalarea atunci când a avut ocazia, însă oaspeții s-au lovit de o defensiva robustă a Romei.

Finalul de partidă a aparținut elevilor lui Mourinho, care au obținut victoria dar și-au recăpătat totodată și un loc în primele 4 echipe din Serie A.

De cealaltă parte, echipa lui Marco Zaffaroni se află sub presiunea retrogradării, aflându-se acum la două puncte de salvare.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ola Solbakken (Roma)