Ronnie O'Sullivan se califică în sferturile Campionatului Mondial cu o victorie în fața lui Ryan Day

Ronnie O'Sullivan
Ronnie O'SullivanAFP
Legenda snookerului Ronnie O'Sullivan (48 de ani) s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial cu o victorie categorică, 13-7, în fața lui Ryan Day (44 de ani).

”Racheta” a continuat de unde a rămas după ce a condus cu 10-6 în timpul nopții, asigurându-și victoria prin câștigarea a trei din primele patru frame-uri luni după-amiază, fără a lăsa loc pentru o revenire înainte de pauza planificată.

Victoria îl menține pe O'Sullivan pe drumul cel bun pentru un al optulea titlu istoric la Campionatul Mondial - un record în epoca modernă.

În 2022, el a egalat recordul legendarului Stephen Hendry de șapte victorii în campionat.

De asemenea, numărul unu mondial rămâne în căutarea unei triple coroane istorice - câștigarea tuturor celor mai prestigioase trei evenimente din snooker (Campionatul Mondial, Campionatul Regatului Unit, The Masters) într-un singur sezon pentru prima dată.

"Dacă nu aș fi fost eficient în unele situații, probabil că ar fi avut mai mult succes în unele momente", a declarat O'Sullivan pentru BBC Sport.

"Am fost mulțumit că am reușit să opresc asta în anumite momente și am încercat să am un impact atunci când am avut ocazia.

"Zilele de început pentru mine, încercând acest nou mod de a juca, o tactică diferită, doar pentru a scăpa de "yips", așa cum îi spun eu, cel mai simplu mod de a explica acest lucru.

"A fost o muncă grea timp de doi ani și am decis că nu mai pot continua să joc așa, așa că a trebuit să fac niște schimbări, așa că e vorba de corpul și mintea care încearcă să se ajungă din urmă unul pe celălalt.

"Am reușit să fac unele lucruri bine, doar că celelalte piese trebuie să se potrivească - încerc să rezolv puzzle-ul."

Următorul adversar al lui O'Sullivan va fi fie Jack Lisowski, fie campionul din 2015, Stuart Bingham.

Între timp, Kyren Wilson și-a asigurat locul în sferturile de finală cu o victorie categorică, 13-6, în fața debutantului Joe O'Connor, pregătindu-l pentru o confruntare cu Mark Allen sau John Higgins.

Progresul confortabil al lui O'Sullivan în turneu a continuat după ce în prima rundă l-a demolat cu 10-1 pe Jackson Page.

Urmăriți Campionatul Mondial cu Flashscore.