Godberg Cooper a deschis scorul pentru Chindia etapa trecută, cu UTA
Godberg Cooper a deschis scorul pentru Chindia etapa trecută, cu UTAProfimedia
Sepsi și Chindia se întâlnesc luni în etapa a 25-a a Superligii.

Cele două echipe au un moral ridicat după ultima etapă în care ambele echipe au înregistrat rezultate pozitive.

Chindia a învins pe UTA cu un gol frumos reușit de italianul Godberg Cooper, iar Sepsi a reușit să oprească noua ”mașinărie” de fotbal a lui Dică, conducând aproape tot meciul de la Mioveni, piteștenii reușind egalarea abia în minutul cinci al prelungirilor printr-un penalty foarte ușor acordat.

Sepsi așteaptă miercuri verdictul în cazul meciului cu Craiova, suspendat în minutul 26, și dacă va primi cele trei puncte la masa verde va lua o opțiune serioasă pentru ocuparea ultimului loc de play-off.

Deocamdată, distanța în clasament între cele două echipe este de cinci puncte. Echipa din Sf. Gheorghe stă foarte prost pe teren propriu, acumulând doar 14 puncte în acest sezon, același număr de puncte pe care îl are Chindia în deplasare.

Cu toate astea, Sepsi nu a pierdut în fața târgoviștenilor în ultimele cinci meciuri, și un aspect îngrijorător pentru apărarea lui Toni Petrea, echipa oaspete a primit gol în ultimele opt meciuri din Superligă.

H2H Sepsi-Chindia
H2H Sepsi-ChindiaFlashscore

Totuși, Chindia a început bine noul an și nu are până acum nicio înfrângere în cele trei partide, în timp ce palmaresul lui Petrea pe banca celor din Târgoviște devine tot mai bun. În cele 14 meciuri, dâmbovițenii au bifat 7 victorii, 4 remize și 3 înfrângeri, acestea din urmă suferite, toate, în fața primelor clasate CFR, FCSB și CSU Craiova.

Principalul pericol pentru alb-roșii îl constituie vârful Tudorie, care a marcat până acum șapte goluri în 25 de jocuri, timp ce la oaspeți Cooper se află într-o formă foarte bună, atacantul marcând în ultimele două jocuri ale Chindiei.

Cristiano Bergodi şi Anton Petrea s-au mai duelat o singură dată din postura de antrenori, pe 19 decembrie 2021, în Sepsi OSK - FCSB 0-0.