SCM Timișoara, la prima înfrângere în Alpe Adria Cup

SCM Timișoara, la prima înfrângere în Alpe Adria CupSCM Timișoara
SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara, care era deja calificată în sferturile de finală, a fost învinsă de echipa slovacă Spisski Rytieri, cu scorul de 95-88, marți seara, la Spisska Nova Ves, în competiția masculină de baschet Alpe Adria Cup.

Echipa bănățeană, care s-a impus în primele sale patru jocuri, a câștigat Grupa D a competiției.

Cei mai buni jucători ai gazdelor au fost Washington (29 puncte) și McGlynn (25).

”A fost o victorie meritată a echipei gazdă. Spisski Rytieri a arătat o mult mai mare dorință și a jucat cu mult mai multă energie în repriza a doua. Cred că ne-am relaxat când am văzut că totuși scorul nu ia proporții, însă asta nu schimbă cu nimic meritele echipei gazdă. Noi am avut și procentaje mai slabe comparativ cu prima repriză, în timp ce Spisski Rytieri a avut procentaje excepționale la aruncări”, a declarat antrenorul echipei de pe Bega, Dragan Petricevic, citat de pagina de Facebook a clubului.

SCM Timișoara va juca ultimul meci din grupă pe teren propriu, în data de 14 decembrie, cu KK Rogaska (Slovacia).

SCM Timișoara a primit un wild-card pentru sezonul 2022-2023 al competiției Alpe Adria Cup, înființată în anul 2015 și care reunește echipe din zona centrală și estul Europei, din țări precum Croația, Cehia, Polonia, Slovacia, Slovenia și Austria.

Este pentru prima dată când o formație din țara noastră va participa în Alpe Adria Cup.

În stagiunea precedentă au fost prezente la start 16 echipe din cinci țări, iar trofeul a fost cucerit de gruparea slovacă Patriot Levice.

Meciurile din faza sferturilor de finală vor fi programate anul viitor, pe 25 ianuarie și 8 februarie, iar turneul final se va juca în perioada 14-16 martie.