Schimbare de lider în Superliga. CFR Cluj învinge Farul și trece pe primul loc

Schimbare de lider în Superliga. CFR Cluj învinge Farul și trece pe primul locOpta by StatsPerform/Profimedia
CFR Cluj s-a impus cu 3-0 pe terenul Farului Constanța și a trecut pe primul loc în Superliga, administrându-le adversarilor și prima înfrângere din acest sezon pe teren propriu. Golurile ardelenilor au fost reușite de noua achiziție Ermal Krasniqi (’49), Manea din penalty (’59) și Petrila (’77).

Prima repriză a fost una mai degrabă anostă, în care cele două echipe s-au anihilat într-un joc la mijlocul terenului.

Totuși, Farul a avut o mare ocazie de gol în minutul 10, când Luis Munteanu a scăpat singur spre poarta lui Scuffet, dar șutul său din interiorul careului a trecut pe lângă bara din stânga a porții clujene.

Echipa lui Dan Petrescu a replicat șase minute mai târziu când, după o lovitură liberă, mingea a ajuns în careu la Bârligea, însă șutul acestuia nu a nimerit ținta.

Până la pauză nu s-a mai înregistrat nicio altă ocazie de gol, dar imediat după reluare clujenii au reușit să deschidă scorul.

O combinație rapidă între Eboah și Krasniqi l-a lăsat pe acesta din urmă singur în fața porții constănțene, iar kosovarul nu a ratat șansa de a înscrie la debut.

Șapte minute mai târziu, clujenii au beneficiat de o nouă lovitură liberă din apropierea careului advers. Mingea a fost respinsă greșit către bara a doua de Băluță, iar Yuri Matias a fost lovit peste picioare în momentul în care a recentrat în fața porții adverse.

Inițial, centralul Istvan Kovacs a făcut semn că jocul poate continua, dar după intervenția VAR a revenit asupra deciziei și a dictat lovitură de la 11m pentru oaspeți.

Manea și-a asumat responsabilitatea și a înscris cu un șut plasat pe centrul porții lui Aioani.

Scorul final a fost stabilit în minutul 77, când kosovarul Krasniqi a consfințit un debut de vis în echipa CFR-ului. El a driblat un adversar pe aripa stângă, a pătruns în careu și a centrat către zona punctului cu var, de unde Petrila a marcat cu un șut puternic.

Statistica întâlnirii dintre Farul și CFR Cluj
Statistica întâlnirii dintre Farul și CFR ClujOpta by Stats Perform

”Pentru mine și pentru echipă a fost meciul perfect. Nici în visele mele cele mai frumoase nu îmi imaginam că putem câștiga cu 3-0 la Farul, mai ales că ei aveau opt victorii și două egaluri acasă. Am stat foarte bine în teren, am făcut presing cum trebuie și asta i-a încurcat. Cel mai important a fost primul gol, care ne-a dat aripi”, a declarat antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu.

”Fotbalul e făcut din mici detalii”, a spus și Gheorghe Hagi la finalul partidei. ”Ei ne-au depășit la acest capitol al micilor detalii și a venit acest rezultat care reprezintă o lecție pentru noi. Sper că jucătorii au înțeles acest lucru și vom încerca să revenim la fotbalul pe care l-am jucat în trecut. CFR ne-a bătut pentru că a jucat colectiv mult mai bine. A făcut ambele faze mult mai bine decât noi”, a adăugat managerul Farului.

CFR Cluj a trecut astfel pe primul loc în clasament, cu 47 de puncte, cu două mai mult decât Farul Constanța.

Clujenii vor evolua în etapa următoare tot în deplasare cu FC Voluntari, în timp ce Farul va da piept cu FCSB într-un alt meci decisiv pentru configurația podiumului înainte de începerea play-off-ului.