Sabău, descătușat după victoria de la Sibiu. ”Cred că și eu am alergat vreo trei km pe margine”

Sabău se gândește la meciurile cu Farul și CFR
Sabău se gândește la meciurile cu Farul și CFRAgerpres
Universitatea Cluj a învins cu 1-0 pe Hermannstadt și s-a mai depărtat puțin de zona retrogradării.

Antrenorul clujenilor, Neluțu Sabău, și-a îndemnat jucătorii la modestie și crede că jocul mai slab din repriza secundă s-a datorat presiunii din clasament.

"Avem două victorii la rând, dar încă suntem departe de a ne îndeplini obiectivul. În continuare trebuie să fim modești și să muncim mai mult. Am făcut lucruri foarte bune, mai ales în prima repriză, dar și lucruri pe care trebuie să le corectăm.

În a doua repriză nu am avut curaj să mai ieșim la joc. Adversarul a jucat mai bine și puteau să înscrie. Acum ne-a scos Gorcea, dar și noi am avut o ocazie mare cu Mioveniul în final. Foarte important atunci când câștigi. Nu cred că a fost o chestiune de pregătire fizică sau tactică, ci presiunea situației din clasament și teama de eșec. Sper că o să începem să jucăm fotbal”, a spus Sabău, la flash-interviul de după meci.

Clasamentul după Hermannstadt - U Cluj
Clasamentul după Hermannstadt - U ClujFlashscore

Filip a reușit în debutul partidei un euro-gol, mijlocașul clujean reluând cu călcâiul din fața porții după o pasă primită de la Nistor.

”Mă bucur foarte mult pentru Filip, atunci când intră are o atitudine corectă, de a ajuta echipa. La fel a făcut-o și Romario astăzi. Vreau să-i felicit, e un succes important. Ne așteaptă două meciuri extrem de dificile, cu Farul și CFR", a spus Sabău, care deși este o persoană calmă, a recunoscut că în timpul meciului s-a stăpânit foarte greu.

”Cred că am făcut azi doi-trei km, chiar și un placaj la arbitrul de rezervă. Nu este ușor când ai o asemenea responsabilitate pe umeri. Sunt momente în care jucătorii au nevoie să li se comunice anumite sarcini, uneori chiar și să alerge mai mult, să plece pe contraatac, să organizez și încerc să fac parte din echipă chiar și de pe margine”, a spus antrenorul Universității.