Rugby: România, învinsă categoric de Samoa la București

Rugby: România, învinsă categoric de Samoa la BucureștiProfimedia
Naționala de rugby a României a fost învinsă cu un categoric 22-0 (22-0) de reprezentativa Samoa, în ultimul meci-test al ”Stejarilor” din această toamnă, disputat la București, pe Stadionul Național de Rugby ”Arcul de Triumf”.

În fața a aproximativ 3.000 de spectatori, la selecția cu nr. 100 pentru căpitanul României, Mihai Macovei, ”tricolorii” au făcut cel mai slab meci din cele trei susținute în această lună, fiind dominați clar la toate capitolele și făcând nepermis de multe greșeli atât în atac cât și în apărare.

După câteva minute promițătoare ale ”Stejarilor” în debutul partidei, scorul a fost deschis de oaspeți în minutul 6 prin UJ Seuteni, care a reușit primul eseu al confruntării, transformat de Danny Toala.

După alte 6 minute, același Toala a transformat o lovitură de pedeapsă, iar în minutul 15, pe fondul unui joc imprecis al românilor, Taleni Seu a reușit cel de-al doilea eseu, transformat tot de Toala.

Astfel, după doar un sfert de oră oaspeții conduceau cu 17-0, iar prima repriză a curs, cu mici excepții, în nota impusă de jucătorii din Pacific, care în minutul 37 au marcat și cel de-al treilea eseu, prin Jeffery Toomaga-Allen, netransformat, scorul pauzei fiind 22-0 pentru samoani.

Repriza secundă a fost una oarecum atipică pentru un meci de rugby, niciuna dintre cele două echipe nereușind să mai puncteze pe tabelă.

Samoanii au reușit să mai ajungă de trei ori cu balonul în terenul de țintă al României, însă nicio încercare nu a fost validată de arbitrul central, englezul Christophe Ridley, din cauza unor nereguli comise în faza premergătoare eseului.

Meciul s-a încheiat cu scorul de la pauză, 22-0, iar România a încheiat campania de toamnă cu o victorie (30-23 cu Chile) și două înfrângeri (16-21 cu Uruguay și 0-22 cu Samoa).

Atât România (locul 20 în clasamentul internațional), cât și Samoa (locul 12), sunt calificate la CM 2023 din Franța, ”Stejarii” făcând parte din Grupa B, alături de Africa de Sud (campioana mondială en-titre), Irlanda, Scoția și Tonga, iar Samoa din Grupa D, alături de Anglia (vice-campioana mondială), Japonia, Argentina și Chile.

Înainte de partida România - Samoa, tot pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” a avut loc un alt meci-test, cel dintre Tonga și Uruguay, câștigat cu scorul de 43-19 de naționala din Pacific.