Uruguay se bucură de o glorie de scurtă durată la Cupa Mondială după victoria în Namibia

Jucătorii uruguayeni au câștigat al patrulea meci al țării lor la o Cupă MondialăReuters
Uruguay a savurat victoria obținută miercuri în fața Namibiei cu atât mai mult cu cât celeștii sunt conștienți că șansa de a mai repurta o victorie la Cupa Mondială este extrem de mică.

Selecționata Uruguayului a obținut prima sa victorie la actuala ediție a Cupei Mondiale de rugby din Franța, impunându-se cu scorul de 36-26 (12-20) în fața echipei Namibiei, într-o partidă din Grupa A, disputată miercuri la Lyon.

Însă, timp de aproape o oră, africanii au crezut că pot obține primul succes din istoria lor la un Mondial de rugby. Namibia a deschis scorul după doar un minut de joc, prin Gerswin Mouton, care a interceptat o pasă a adversarilor și a înscris primul eseu al meciului.

Zece minute mai târziu, JC Greyling a mărit avantajul namibienilor, după ce a culcat pentru a doua oară balonul în terenul de țintă al sud-americanilor.

Uruguayul a întors însă soarta partidei, reușind cinci eseuri, prin Amaya, Kessler, Arata și Basso.

Uruguayul, care poate însă visa, cel puțin din punct de vedere matematic, la o calificare în sferturile de finală ale competiției, va înfrunta pe 5 octombrie selecționata Noii Zeelande, tot la Lyon.

În clasamentul Grupei A conduce Franța, cu 13 puncte (3 jocuri), urmată de Italia, 10 puncte (2 jocuri), Noua Zeelandă 5 puncte (2 jocuri), Uruguay 5 puncte (3 jocuri) și Namibia 0 puncte (4 jocuri).

"Vom sărbători această victorie. Uruguay a avut doar trei victorii la Cupa Mondială, a patra victorie a fost foarte importantă. Namibia a fost ultimul nostru obiectiv" , a declarat căpitanul Andres Vilaseca la o conferință de presă.

"Acum ne vom bucura de această săptămână și apoi vom juca împotriva celei mai bune echipe din lume (Noua Zeelandă, pe 5 octombrie). Nu știm dacă vom avea șansa de a juca din nou la Cupa Mondială".

Consultați rezumatul meciului cu Flashscore.