România luptă pentru calificarea în finala Campionatului Mondial de minifotbal

România luptă pentru calificarea în finala Campionatului Mondial de minifotbalFederația Română de Minifotbal
”Tricolorii” întâlnesc Ungaria în semifinalele Campionatului Mondial de Minifotbal. Partida începe la ora 17.

Echipa națională de minifotbal a României a obținut joi calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal, după ce a învins țara gazdă, Emiratele Arabe Unite, cu scorul de 2-0.

Andrei Șumălan a deschis scorul în minutul doi, iar apoi tricolorii au beneficiat de o deviere în proprie poartă a unui adversar.

România va lupta pentru calificarea  în finală împotriva Ungariei, echipă care a trecut în sferturile competiției de Slovacia.

Cupa Mondială, visul tricolorilor

Este a treia oară în istorie când România s-a calificat în semifinalele unei Cupe Mondiale. Tricolorii au obținut medalia de bronz în Statele Unite, în 2015 și în Australia, în 2019.

Trofeul de campioană mondială este singurul titlu major care nu a fost câștigat de România, în trecut de şase ori campioană europeană cu titluri consecutive, între 2010 și 2015 şi vicecampioană la ultimele două ediţii ale EMF EURO, în 2018 şi 2022.