România a pierdut și ultimul meci din preliminariile EuroBasket 2023

Naționala României, înainte de meciul cu Ungaria de la Timișoara
Naționala României, înainte de meciul cu Ungaria de la TimișoaraProfimedia
Naționala României a fost învinsă de echipa Ungariei, cu scorul de 74-58 (21-12, 16-22, 15-10, 22-14), duminică, la Miskolc, în ultimul lor meci din Grupa C a preliminariilor Campionatului European de baschet feminin - FIBA EuroBasket 2023.

România a debutat cu o victorie în această campanie, 65-59 cu Islanda, iar apoi a pierdut următoarele cinci meciuri, joi având o prestație foarte slabă acasă cu Spania, 32-75.

România a pierdut și mai clar în fața Ungariei pe teren propriu, cu 40-99.

În meciul de duminică din echipa României s-au remarcat Anca Şipoș, cu 15 puncte, 6 recuperări, Nicolett Orban, cu 13 p, 3 rec, și Ştefania Cătinean, cu 10 p, 4 rec, 6 pase decisive.

MVP-ul echipei Ungariei a fost Cyesha Goree, cu 19 p, 14 rec, 4 pd, dar evoluții bune au avut și Debora Dubei, 18 p, 8 rec, 5 pd, și Aliz Varga, 11 p, 3 rec.

Ultimul meci al grupei va fi Islanda - Spania, duminică seara (ora 21:45).

Spania are 10 puncte și va încheia pe prima poziție, urmată de Ungaria, 10 puncte, Islanda are 6 puncte și se va clasa pe locul al treilea, iar România (7 puncte) va ocupa ultimul loc.

Cele zece câștigătoare ale grupelor preliminare și cele mai bune patru formații clasate pe locul secund în grupe se califică la turneul final. Israel și Slovenia, gazdele EuroBasket 2023, sunt calificate direct la turneul final.