România a încheiat preliminariile EURO 2024 cu o victorie în fața Greciei

România a încheiat preliminariile EURO 2024 cu o victorie în fața GrecieiProfimedia
Naționala feminină de handbal a României a învins echipa Greciei cu scorul de 31-24 (14-14), duminică, la Buzău, în ultimul său meci din Grupa 1 a preliminariilor EHF EURO 2024.

Prima repriză a fost neaşteptat de echilibrată, Grecia conducând chiar şi la două goluri (9-7, 10-8), însă la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Tricolorele au dominat repriza secundă şi au câştigat la o diferență de şapte goluri.

Pentru echipa României, antrenată de Florentin Pera, au marcat Ştefania Stoica 7 goluri, Elena Bianca Voica 4, Lorena Gabriela Ostase 4, Andra Liviana Moroianu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Roberta Maria Stamin 2, Eva Kerekes 2, Corina Elena Romina Lupei 2, Daria Bucur 1 și Andreea Cristina Popa 1.

Diana Ciucă a încheiat cu 10 intervenții (45,45%), Daciana Hosu a avut 3 (30%), iar Bianca Tomina Curmenț una (16,67%).

În celălalt meci al grupei, Croația a învins Bosnia-Herțegovina cu scorul de 33-19.

România a ocupat primul loc, cu maximum de puncte, 12, urmată de Croația, 8 puncte, Grecia, 4 puncte, Bosnia-Herțegovina, 0 puncte.

La turneul final se califică primele două clasate în fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru formații de pe locul al treilea. Campionatul European va avea loc în Austria, Ungaria şi Elveția, între 28 noiembrie-15 decembrie.