Richarlison îl atacă pe Conte după eliminarea din Champions League: "Acest sezon a fost de rahat!"

Richarlison îl atacă pe Conte
Richarlison îl atacă pe ConteAFP
Atacantul echipei Tottenham Hotspur, Richarlison (25 de ani), l-a criticat pe antrenorul Antonio Conte după eliminarea de miercuri din optimile de finală a Ligii Campionilor, punând la îndoială decizia italianului de a-l lăsa pe bancă și declarând în același timp că echipa din nordul Londrei a avut un sezon "de rahat".

Spurs a fost eliminată din Champions League de către AC Milan, după ce nu a reușit să înscrie niciun gol în cele manșe, clubul din Serie A calificându-se cu 1-0 la general.

Richarlison, care a fost transferat de Spurs într-o tranzacție în valoare de 60 de milioane de lire sterline (71,21 milioane de dolari), a găsit cu greu timp de joc sub comanda lui Conte și a jucat doar ultimele 20 de minute împotriva Milanului, în remiza 0-0 de acasă.

"Nu am înțeles... Jucam bine, am câștigat împotriva lui Chelsea și West Ham și dintr-o dată am ajuns pe bancă. Am jucat cinci minute împotriva lui Wolves, am întrebat motivul și nimeni nu mi-a spus de ce", a declarat Richarlison pentru TNT Sports Brazilia.

"Marți mi-au cerut să fac un test de condiție fizică în sala de sport și mi-au spus că voi începe miercuri dacă îl trec - și am fost pe bancă. Sunt lucruri pe care nu le pot înțelege.

Nu a existat nicio explicație din nou, să vedem ce ne va spune (Conte) joi, dar nu sunt prost, sunt un profesionist care muncește din greu în fiecare zi și vreau să joc", a răbufnit atacantul brazilian.

Richarlison a marcat de trei ori pentru Brazilia la Cupa Mondială, dar a înscris doar două goluri pentru Tottenham în acest sezon.

El a deplâns atacul insipid al lui Spurs împotriva lui Milan, care nu a reușit să pună la încercare echipa italiană.

"Acest sezon - și iertați-mi limbajul - a fost de rahat", a spus Richarlison, adăugând că acum se concentrează pe a intra în echipa de start când Spurs va primi sâmbătă pe Nottingham Forest.

"Voi încerca să înscriu cât mai multe goluri pentru că clubul a plătit o mulțime de bani pentru mine și nu am dat încă suficient pe teren. E corect să spun că accidentările mele nu m-au ajutat și nu am avut suficiente minute", a spus Richarlison.