Racing Club câștigă Supercupa Argentinei în fața celor de la Boca Juniors

Racing Club câștigă Supercupa Argentinei în fața celor de la Boca JuniorsAFP
Gonzalo Piovi, fundașul celor de la Racing Club, a marcat un penalty în minutul 98, iar echipa sa a învins cu 2-1 pe Boca Juniors și a câștigat Supercupa Argentinei, după ce a revenit de la 1-0. Finala a avut loc pe stadionul Hazza Bin Zayed din Al Ain, Emiratele Arabe Unite.

Facundo Roncaglia a adus-o în avantaj pe campioana Argentinei, Boca, în minutul 17, dar Johan Carbonero de la Racing a egalat în trei minute, iar scorul a fost menținut până în finalul primei reprize.

Portarul lui Boca, Javier Garcia, a făcut o paradă crucială în minutul 42, iar mijlocașul Juan Ramirez a fost aproape de gol în repriza secundă, când șutul său puternic cu stângul a trecut puțin pe lângă poartă.

Racing s-a apropiat și ea de două ori, Garcia fiind nevoit să blocheze un șut de la distanță al lui Anibal Moreno, înainte ca atacantul Carbonero să rateze o șansă de aur când a tras în plasa laterală după ce l-a depășit pe portarul advers.

Fundașul stânga Piovi a devenit apoi eroul lui Racing în ultimele minute ale confruntării, disputată pentru prima dată în afara Argentinei, marcând din penalty după un henț comis în careu de Gonzalo Agustin Sandez.

Racing obține astfel încă un trofeu, după ce în urmă cu două luni formația a câștigat Cupa Campionilor.