Qatar Data: Messi, strălucește pentru Argentina. Dumfries, un erou neașteptat pentru olandeziAFP
La Cupa Mondială din Qatar nu există timp pentru niciun fel de greșeli. După grupele preliminare, echipele știu acum că, dacă pierd, își pot face bagajele și pleca acasă.
Qatar data, Ziua 13
Flashscore

Prima echipă care a luat un taxiul spre aeroport după meciul din optimi a fost SUA, care a dat piept cu olandezii. Ultima dată când "portocala mecanică" a pierdut a fost împotriva Cehiei la Euro, anul trecut. După acea înfrângere, Louis van Gaal a devenit antrenor, iar echipa sa nu a mai fost învinsă în 19 meciuri consecutive.

Țările de Jos u reușit să învingă SUA cu scorul de 3-1. Memphis Depay, Daley Blind și Denzel Dumfries au fost jucătorii care au marcat.

Cheia olandezilor a fost flancul drept, jumătate din acțiunile lor de atac desfășurându-se pe aripa dreaptă.

Statistică flancuri atac Olanda
Statistică flancuri atac OlandaOpta by StatsPerform

Denzel Dumfries a fost deosebit de activ, iar acesta a fost prezent în spațiul de pe flancul drept, în cea mai mare parte a meciului.

Harta termică a lui Denzel Dumfries
Harta termică a lui Denzel DumfriesOpta by StatsPerform

Jucătorul originar din Rotterdam a fost omul meciului, adăugând două pase decisive la golul său și devenind doar al treilea jucător olandez care contribuie la trei goluri într-un singur meci la Cupa Mondială. Înaintea lui, doar Rob Rensebrink și Johan Cruyff realizaseră această performanță.

Statistică Dumfries în meciul cu SUA
Statistică Dumfries în meciul cu SUAOpta by StatsPerform

Vezi aici rezultatele meciului Olanda - SUA.

Australia a fost gata să pună capăt visului lui Lionel Messi de a deveni campion mondial în cel de-al doilea meci al zilei, dar legendarul jucător și-a demonstrat încă o dată calitatea incredibilă. Messi a fost cel care a deschis scorul cu un șut superb în minutul 35.

Julian Alvarez a făcut apoi dubla în repriza secundă. Chiar dacă Enzo Fernandez și-a dat autogol, pe australieni nu i-a ajutat deloc. Argentina a fost cea care s-a calificat în sferturile de finală, unde va înfrunta Țările de Jos.

Atacantul lui PSG și-a asumat și responsabilitatea pentru construcția atacurilor Argentinei. El a dat 58 de pase și și-a creat patru ocazii de gol în timpul meciului.

Statistică pase Messi în meciul cu Australia
Statistică pase Messi în meciul cu AustraliaOpta by StatsPerform

De altfel, Messi s-a alăturat grupului de jucători care au marcat deja de trei ori la acest turneu. În momentul de față există șase jucători cu această performanță,