Qatar Data: Griezmann, hipnotizant pentru Franța, iar visul lui Ronaldo la Cupa Mondială se încheie în lacrimiProfimedia
Cupa Mondială își cunoaște acum toate echipele din semifinale. Visul de aur al lui Cristiano Ronaldo (37 de ani) s-a încheiat în Qatar, în timp ce Franța a ieșit învingătoare în bătălia titanilor fotbalului. Bine ați venit la următorul episod din Qatar Data, în care vă vom oferi din nou o privire mai atentă asupra turneului.
Qatar Data
Flashscore, StatsPerform

Marocul a surprins din nou lumea fotbalului învingând Portugalia și devenind prima națiune africană din istorie care ajunge în semifinale. Victoria senzațională din sferturile de finală a fost stabilită de atacantul Youssef En Nesyri în finalul primei reprize. El a marcat doar două goluri pentru Sevilla în acest sezon și are același număr de goluri și la acest turneu.

Cu toate acestea, principala armă a marocanilor este apărarea, care a primit un singur gol în turneu, și acela împotriva Canadei. Bono este primul portar african care păstrează trei meciuri fără goluri la o Cupă Mondială.

Statistic, echipa portugheză a avut superioritate, lucru confirmat de cifrele oficiale. Au avut o posesie de 73%. Dar, în calculul final, contează doar numărul de goluri marcate, iar acesta arată 1-0 pentru Maroc.

Full time statistics
Full time statisticsOpta by Stats Perform

Media poziționării celor două echipe în teren ne dă un indiciu despre modul cum a arătat cea mai mare parte a meciului. Marocanii s-au apărat în principal într-un bloc jos, în propria jumătate, iar portughezii au fost cei care au avut mingea. Cu toate acestea, pur și simplu nu au reușit să găsească cheia de la încuietoarea Marocului.

Portugal average position
Portugal average positionOpta by Stats Perform

Așadar, lupta pentru titlul mondial va continua fără Ronaldo. Acesta a rămas din nou pe bancă până în minutul 51, reușind astfel a 196-a prezență pentru echipa națională, un adevărat record. În plus, el nu a ratat niciodată în carieră un meci eliminatoriu la Cupa Mondială, dar nici nu a marcat vreun gol în această fază a turneului. Este evident pentru toată lumea că forma sa este una descendentă.

Ronaldo heat map
Ronaldo heat mapOpta by Stats Perform

Ultimul meci din sferturile de finală dintre Franța și Anglia a oferit unul dintre cele mai atractive meciuri de până acum ale turneului. Didier Deschamps a reușit în cele din urmă să pună cap la cap puzzle-ul câștigător, mijlocașul Aurelien Tchouaméni aducându-și echipa în avantaj în prima repriză, cu un șut din afara careului. Puțin sub 8% din toate golurile din Qatar au venit din această zonă, cel mai puțin din 1966.

În același timp, rămâne un fapt că Anglia nu a câștigat niciodată un meci de Cupa Mondială în care a fost condusă la pauză. Deși Harry Kane a marcat pentru Anglia în repriza a doua, lovitura de cap a lui Olivier Giroud a făcut diferența, iar Franța s-a impus cu 2-1. Cu toate acestea, momentul cheie al meciului a fost penalty-ul ratat de Kane în minutul 84.

A fost o confruntare extraordinară între doi mari atacanți care au fost în mare formă până acum în turneu. Kane l-a egalat pe deținătorul recordului Wayne Rooney cu al 53-lea său gol pentru echipa națională. Cu toate acestea, el a transformat doar una dintre cele două lovituri de pedeapsă din acest meci, fapt ce-i va rămâne în memorie pentru multă vreme.

Kane vs Giroud
Kane vs GiroudOpta by Stats Perform

Antoine Griezmann a fost figura marcantă a meciului, fiind la originea majorității acțiunilor de atac ale echipei franceze. Micul maestru a participat la ambele goluri, iar al doilea gol, al său, a fost o piesă de geniu. De asemenea, Griezmann s-a alăturat grupului de jucători care au deja trei pase de gol, pe lângă Kane și Bruno Fernandes.

France England xG
France England xGOpta by Stats Perform

În ciuda faptului că avea mai multe goluri așteptate (xG), Anglia își ia adio de la turneu pentru a șaptea oară în istoria sa în sferturile de finală. Fotbalul încă nu se întoarce acasă.