Prelungiri record într-un meci din Bolivia. Întreaga brigadă de arbitri a fost suspendată

Blooming (echipament albastru) se impusese cu câteva zile înainte cu 6-0 în fața rivalilor de la Palmaflor
AFP
Brigada de arbitri de la partida Atletico Palmaflor - Blooming (3-2), din prima ligă boliviană de fotbal, care a dictat 42 de minute de prelungire, a fost suspendată pe termen nedefinit de Comisia de arbitri a federației boliviene.

Meciul care a avut loc luni, 13 martie, a fost oficiat de arbitrii Julio Gutierrez, Edwin Paredes, Miguel Villanueva, Raquel Acero, Carlos Garcia și Gustavo Vera.

Comisia de arbitri a hotărât ”suspendarea întregii echipe de arbitraj pe termen nelimitat până când sunt revizuite înregistrările audio și video ale meciului și din sala VAR pentru a se stabili responsabilitățile individuale și colective”.

Partida din etapa a șasea a ligii boliviene a fost marcată de o ploaie abundentă care aproape a făcut impracticabil terenul în repriza secundă, dar și de două eliminării consecutive în tabăra celor de la Blooming, înaintea celor 42 de minute adiționale.

Cu cinci minute înainte de finalul celor 90 de minute, Blooming a marcat prin Rodrígues Maeso, într-o acțiune care a necesitat intervenția VAR din cauza unui presupus offside și a fost nevoie de 13 minute pentru a se rezolva problema.

După această întârziere, arbitrul Julio Gutiérrez a decis să adauge încă 10 minute la meci. Însă, când a venit momentul fluierului final, o altă acțiune în care a intervenit VAR a făcut ca arbitrul să continue să adauge minute.

În minutul 110, un fault al lui César Menacho, de la Blooming, asupra portarului local a fost sancționat cu cartonaș galben. Dar din nou a intervenit VAR-ul și în acest caz echipa oaspete a rămas în 10, iar Gutiérrez a continuat să adauge minute.

Columbianul José Luis Sinisterra a făcut 2-2 după ce se jucaseră deja 24 de minute de prelungiri. Iar 4 minute mai târziu, echipa care reușise egalarea eroică a rămas în 9 jucători din cauza eliminării lui Miguel Becerra.

Partida s-a încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea lui Palmaflor, echipă condusă de fostul președinte bolivian Evo Morales, care se află pe locul al treilea în clasament, printr-un gol marcat de argentinianul Jonathan Canete în minutul 90+38.

Blooming a descris arbitrajul ca fiind ”rușinos” și a cerut ca această brigadă să nu mai fie delegată la meciuri în fotbalul bolivian.

Cele două echipe se întâlniseră cu patru zile înainte și într-un meci contând pentru Copa Sudamericana, Blooming impunându-se în acel duel cu 6-0.