Potter spune că nu el este problema la Chelsea

Potter spune că nu el este problema la ChelseaAFP
Antrenorul lui Chelsea, Graham Potter, a recunoscut frustrarea fanilor care i-au huiduit pe "Blues" după înfrângerea cu 1-0 pe teren propriu în fața ultimei clasate din Premier League, Southampton, dar a spus că criticii lui au greșit când au dat toată vina pe el.

"După o înfrângere cu 1-0 acasă, orice critică pe care o primești este de înțeles", a declarat Potter reporterilor după al doilea meci consecutiv în care Chelsea nu a marcat. În ultimele cinci partide oficiale desfășurate, londonezii au înscris un singur gol și au primit trei (E3, Î2).

"Cred că am avut o perioadă dificilă și cred că am avut multe provocări în ceea ce privește integrarea jucătorilor mai tineri în Premier League".

Fostul antrenor de la Brighton & Hove Albion, care l-a înlocuit pe Thomas Tuchel, câștigător al Ligii Campionilor cu Chelsea, a spus că este greu atunci când rezultatele nu sunt bune.

"Așa stau lucrurile și sunt sigur că vor fi oameni care vor crede că eu sunt problema", a spus Potter. "Nu cred că au dreptate, dar nu sunt atât de arogant încât să spun că opinia lor nu merită să fie ascultată".

El a spus că și-a asumat responsabilitatea pentru prima repriză slabă a lui Chelsea atunci când echipa sa - cu șase schimbări față de echipa care a pierdut, dar a jucat bine la Borussia Dortmund în Liga Campionilor - a fost condusă în urma unei lovituri libere a lui James Ward-Prowse.

"Adevărul este că am făcut un pas înapoi în ceea ce privește performanța noastră în prima repriză", a spus Potter. "Răspunsul din a doua repriză a fost bun, dar, evident, nu a fost suficient de bun".

Chelsea, care cheltuit aproximativ 300 de milioane de lire sterline (361,05 milioane de dolari) pe jucători numai în luna ianuarie - a câștigat doar două meciuri din ultimele 14 desfășurate. Au marcat 23 de goluri în campionat până acum în acest sezon, față de 51 ale lui Arsenal și 60 reușite de Manchester City.

Înfrângerea de sâmbătă a lăsat-o pe Chelsea pe locul 10, departe de o clasare în primele patru locuri, necesară pentru a se califica în Liga Campionilor din sezonul viitor. Până în prezent, proprietarii americani, care au cumpărat clubul anul trecut, au fost alături de Potter, spunând că construiesc pe termen lung.

Potter a dat detalii și despre starea căpitanului, Cesar Azpilicueta, care s-a accidentat grav. El se află la spital, dar este conștient după ce a fost lovit în cap în a doua repriză. El a fost scos pe o targă după ce a fost tratat de personalul medical de pe teren timp de aproximativ 10 minute.

"Este la spital, este în cel mai bun loc. Este conștient, vorbește cu soția sa, așa că este bine", a spus Potter.

Chelsea - Southampton 0-1