Portarul Iranului s-a accidentat la începutul meciului cu Anglia și a fost scos pe targăProfimedia
Portarul Iranului, Alireza Beiranvand, a suferit o accidentare la începutul meciului cu Anglia, din deschiderea Grupei B a Cupei Mondiale.

Beiranvand s-a ciocnit cap în cap cu coechipierul său Hosseini Majid, în timp ce încerca să respingă o centrare. Iranianul a primit îngrijiri timp de mai multe minute pe gazon.

În cele din urmă, jucătorului de 30 de ani i s-a permis, în mod surprinzător, să continue, cu sângele curgându-i din nas. Lovitura suferită a fost una puternică, iar portarul a solicitat imediat înlocuirea deoarece nu mai era în stare să apere.

După ce le-a făcut semn coechipierilor săi, s-a prăbușit din nou pe podea și a fost scos de pe teren cu o targă, fiind înlocuit de portarul de rezervă Seyed Hossein Hosseini.

În urma acestei accidentări, prima repriză a meciului dintre Anglia și Iran a fost prelungită cu 14 minute.

Până la pauză englezii au înscris trei goluri și au decis soarta jocului. Tânărul Bellingham, Saka și Sterling au marcat în poarta nou intratului Hosseini. Scorul final a fost 6-2, în repriza a doua trecându-și numele pe lista marcatorilor din nou Saka, Rashford și Grealish, respectiv Taremi cu o dublă.