Pintilii nu mai rămâne la FCSB. ”Nu e momentul meu, asta simt acum”

Pintilii nu mai rămâne la FCSB. ”Nu e momentul meu, asta simt acum”Profimedia
Mihai Pintilii, cel care se ocupă în momentul de față cu pregătirea tehnică a FCSB-ului, a declarat după partida cu Oțelul că cel mai probabil nu va rămâne antrenor principal la echipa și după pauza competițională.

”Mai e un meci cu Craiova, sper să luăm trei puncte, dar eu nu am actele necesare și nu am calitatea să stau pe bancă. E și dorința mea, ține și de mine. Asta simt acum, nu e momentul meu”, a spus Pintilii după meciul din Cupă, cu Oțelul, încheiat 0-0.

În urma acestui rezultat, FCSB are nevoie de victorie în ultima etapă din grupa B a Cupei României pentru a mai putea spera la fazele eliminatorii.

”A fost un meci de uzură. Băieții au încercat, și-au dat viața, atât s-a putut. Voiam să câștig, pentru că de aia am venit aici. Dacă Miculescu dădea gol la prima sau a doua încercare s-ar fi deschis jocul și probabil era mai simplu. Noi ne vom juca șansa până la final. Depindem și de jocul rezultatelor, dar vom încerca pentru că nu avem nimic de pierdut”, a declarat fostul mijlocaș, la finalul partidei.

Pintilii a fost numit antrenor principal interimar până la pauza competițională provocata de Campionatul Mondial după demisia lui Dică petrecută pe 1 noiembrie. Pintilii a înregistrat până acum o înfrângere cu West Ham în Conference League (3-0), o victorie în Superligă cu Rapid (3-1) și un egal în Cupa României cu Oțelul (0-0) și mai are de jucat meciul cu U Craiova, în campionat, duminică de la ora 21, după care oficialii clubului bucureștean ar urma să anunțe noul antrenor.

FCSB ocupă locul 4 în grupa B a Cupei României și va juca în ultima etapă cu FC Botoșani.