Pedri aduce victoria Barcelonei pe terenul Gironei

Pedri a marcat la meciul 100 pentru Barcelona
Pedri a marcat la meciul 100 pentru BarcelonaAFP
Pedri (20 de ani) a intrat pe teren în prima repriză și a marcat golul victoriei în partea a doua, iar Barcelona a învins Girona cu 1-0 în derby-ul catalan și a ajuns la șase puncte în fruntea LaLiga, având un meci mai mult disputat decât Real Madrid, ocupanta locului secund.

Recent încoronată câștigătoare a Supercupei, Barcelona începuse deja foarte bine anul 2023, câștigând fiecare dintre cele șapte meciuri jucate de la începutul anului, pentru a-și mări avansul în fruntea LaLiga.

Catalanii au început bine și acest derby catalan, care la prima vedere părea dezechilibrat, deși Girona a arătat câteva dintre motivele pentru care a fost greu de învins pe teren propriu în ultima vreme.

Cu Robert Lewandowski încă suspendat, Ansu Fati a fost omul de încredere al Barcelonei. El nu a reușit, însă, să impulsioneze atacul blaugrana care l-a pierdut pe Ousmane Dembele din cauza unei accidentări în prima jumătate de oră a partidei.

Nu a fost o surpriză faptul că Girona s-a dovedit a fi o gazdă încăpățânată, având în vedere că abia săptămâna trecută s-a încheiat cea mai bună serie fără înfrângere a clubului în La Liga.

Dar clasa superioară și-a spus în cele din urmă cuvântul, iar Pedri a marcat la cea de-a 100-a apariție a sa în culorile Barcelonei în minutul 61.

După ce a preluat conducerea, echipa lui Xavi și-a arătat apoi superioritatea și a păstrat o mare parte a poesiei, în timp ce managerul Gironei, Michel, a văzut roșu pentru protestele sale vehemente la adresa arbitrajului.

Semnele sunt bune pentru Barca, cele 47 de puncte acumulate până acum reprezentând cel mai mare total după 18 meciuri de la campania din sezonul 2017/18, când a reușit să câștige titlul.