O repriză de vis ajută City să se apropie la trei puncte de liderul Arsenal

O repriză de vis ajută City să se apropie la trei puncte de liderul ArsenalProfimedia
Manchester City s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Aston Villa într-un meci din etapa a 23-a din Premier League. Cele două echipe și-au împărțit reprizele, Cetățenii câștigând-o clar pe prima, în timp ce oaspeții au trebuit să se mulțumească doar cu un gol de onoare marcat în partea secundă.

Atunci când City a câștigat titlul în Premier League chiar în acest meci, în mai 2022, a avut un start de coșmar și s-a văzut condusă cu 2-0 în ultimele minute ale sezonului.

”Cetățenii” nu au mai vrut să trăiască un astfel de moment și au început în forță. Nu trecuseră nici măcar cinci minute când Rodri a trimis cu capul după un corner al lui Riyad Marhez și a reușit să deschidă scorul.

O greșeală a lui Calum Chambers făcută înspre finalul primei reprize a făcut ca mingea să ajungă la Haaland, care de această dată s-a transformat în servant și i-a oferit o pasă de gol lui Gündoğan.

Meciul a fost tranșat definitiv în minutele de prelungire ale primei reprize, când o intervenție stângace a lui Jacob Ramsey asupra lui Jack Grealish l-a obligat pe arbitru să indice punctul cu var, iar Mahrez a înscris fără nicio emoție.

Villa a reușit să reducă din handicap în minutul 61 prin Watkins, dar a fost doar un gol de palmares pentru vizitatori.

Această victorie o duce pe City la trei puncte de liderul Arsenal, cele două echipe urmând să se întâlnească miercuri într-un duel încins pentru șefia din Premier League.