Nu este rușinos să pierzi în fața Braziliei, a spus selecționerul Serbiei

Nu este rușinos să pierzi în fața Braziliei, a spus selecționerul SerbieiProfimedia
Selecționerul Serbiei, Dragan Stojkovic, regretă că elevii săi au reușit să facă față cvintuplei campioane mondiale Brazilia doar în prima repriză a meciului disputat joi seară în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, dar a recunoscut însă superioritatea adversarilor.

”Cred că am jucat de la egal la egal timp de 45 de minute. Brazilia nu a dominat atât de mult, dar în repriza secundă am căzut fizic. Brazilia a știut să profite de asta, are jucători excelenți și ne-a pedepsit. Nu mi-am recunoscut echipa. Am venit aici cu multe probleme, cu multe accidentări ale jucătorilor cheie. Însă așa stau lucrurile, trebuie să te descurci cu asta. Brazilia? Este una dintre favorite. În repriza secundă le-am oferit prea mult spațiu pentru că echipa mea era în scădere și asta m-a surprins. Nu avem magicieni capabili să absoarbă accidentările și asta e păcat, pentru că în seara asta scenariul ar fi fost diferit dacă jucătorii mei ar fi fost în formă. Dar nu este rușinos să pierzi în fața Braziliei”, a declarat Stojkovic.

Brazilia a învins Serbia cu scorul de 2-0, pe Lusail Stadium din Al Daayen, prin golurile marcate în repriza secundă de Richarlison (62, 73).

În cealaltă partidă din Grupa G, Elveția a dispus cu 1-0 de Camerun, grație reușitei atacantului de origine cameruneză Breel Embolo (48).

Luni, 28 noiembrie, în această grupă vor avea loc partidele Camerun - Serbia și Brazilia - Elveția.