Naționala U20 a României pierde greu în fața Germaniei în Liga Elitelor

Naționala U20 a României pierde greu în fața Germaniei în Liga ElitelorFRF.ro
Germania U20 a reușit să învingă naționala similară a României cu 1-0 în Liga Elitelor.

Jucătorii pregătiți de Costin Curelea au avut mai multe ocazii de a marca în partida disputată la Sibiu, însă oaspeții au fost mai pragmatici și au reușit să dea lovitura în minutele de prelungire (90+3) prin Bobzin, cu un şut din întoarcere de la 13 metri.

Germania a dominat clar meciul, mai ales în prima repriză, dar tricolorii au oferit o replică mai bună după pauză.

Doru Andrei a fost cel mai periculos om al echipei antrenate de Costin Curelea. Fotbalistul echipei FC Voluntari a şutat la poartă după doar 11 secunde, dar Noll a respins.

Portarul german a respins şi şutul din lovitură liberă de la 18 metri (min. 20), iar Andrei a trimis de la 22 de metri pe lângă în debutul reprizei secunde (48).

O ocazie mare a ratat și David (60), care a şutat peste poartă din poziție ideală, de la 17 metri.

Germania a ratat prin Sieb (24), Wanner (55), Kemmlein (77), Bobzien (78), de la doar 7 metri, Ansah (84), Rothe (84), lovitură de cap trimisă în plasa laterală din colțul careului mic, Ansah (90+4), şut în transversală, după o eroare a lui Rimowecz.

În alt meci jucat vineri în Elite League U20, Portugalia a învins Norvegia cu 2-1.

Următorul meci al echipei Under-20 a României va avea loc în primăvară, contra Italiei, pe teren propriu.

În urma acestui rezultat, ”tricolorii” ocupă locul 6 în grupă cu șase puncte acumulate, în timp ce Germania este lideră cu 11 puncte, dar are un meci mai mult disputat decât Italia, care ocupă poziția secundă cu 10 puncte.

România a avut evoluții oscilante în acest sezon de Liga Elitelor, cu două victorii și două înfrângeri în cele patru partide disputate anterior, dar a reușit să impresioneze prin succesul obținut în fața Angliei cu scorul de 2-0.

În runda precedentă, jucătorii lui Costin Curelea au fost umiliți de Norvegia, care s-a impus cu scorul de 5-0.