Napoli câștigă cu 2-0 pe terenul lui Eintracht și continuă să viseze frumos

Victor Osimhen a deschis scorul pentru Napoli în meciul cu Eintracht Frankfurt
Victor Osimhen a deschis scorul pentru Napoli în meciul cu Eintracht FrankfurtAFP
Napoli a câștigat cu 2-0 deplasarea cu Eintracht Frankfurt din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Italienii s-au impus prin golurile marcate de Osimhen și Di Lorenzo și au prima șansă la calificarea în faza următoare a competiției.

Frankfurt-ul lui Oliver Glasner a început mai bine partida în fața unui public entuziast. Atacantul vedetă Randal Kolo Muani, unul dintre cei doar trei jucători din primele cinci ligi din Europa care au înregistrat peste 10 goluri și pase de gol în acest sezon, a fost aproape de a deschide scorul în primele cinci minute, dar șutul său a trecut pe lângă poartă.

Nicio echipă nu a marcat mai multe goluri în faza grupelor UCL decât Napoli și a fost evident în curând de ce, italienii preluând complet controlul întâlnirii.

Cu zece minute înainte de pauză, Hirving Lozano a lovit bara, mingea a ricoșat în dreapta careului, unde Aurelio Buta a comis o greșeală impardonabilă și l-a lovit pe Osimhen în momentul în care a încercat să degajeze.

Arbitrul a indicat punctul cu var, însă Khvicha Kvaratskhelia și-a văzut lovitura de pedeapsă apărată de Kevin Trapp.

Georgianul avea să fie răzbunat de de partenerul său din atac - Victor Osimhen. Cu cinci minute înainte de pauză, atacantul nigerian și-a cronometrat perfect cursa pentru a transforma o centrare precisă a lui Lozano la bara a doua.

Presiunea neîncetată a formației italiene a continuat și după reluare, și doar paradele lui Trapp i-au ținut pe Vulturi în luptă.

El s-a dovedit a fi inamicul personal al lui Kvaratskhelia, reușind să intervină și să îi refuze georgianului șansa de a dubla avantajul.

O sarcină dificilă a devenit și mai greu de îndeplinit pentru Frankfurt după ce Kolo Muani a fost eliminat pentru un atac întârziat asupra lui André-Frank Zambo Anguissa.

Oamenii lui Luciano Spalletti au deținut comanda supremă și al doilea gol a sosit inevitabil. Anguissa l-a servit pe Kvaratskhelia, care a pătruns pe centrul careului, a pasat cu călcâiul, iar Giovanni di Lorenzo a strecurat cu precizie mingea în colțul lung.

Aceasta a fost prima victorie din istorie pentru Napoli în meciurile directe, italienii având acum patru meciuri consecutive câștigate la o marjă de 2+ goluri, păstrând în același timp poarta intactă.

Forma lor impresionantă îi face să fie unii dintre favoriții competiției, mai ales dacă ținem cont de faptul că au pierdut doar trei din ultimele 21 de meciuri din UCL.

Statistica partidei Eintracht Frankfurt - Napoli pe Flashscore!