Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului și a doborât un nou record

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului și a doborât un nou recordProfimedia
Max Verstappen a reușit să câștige Marele Premiu al Mexicului, marcând astfel a 14-a sa victorie de la debutul sezonului 2022, fiind un nou record pentru Campionatul Mondial de Formula 1.

Verstappen i-a depășit cu această ocazie pe germanii Michael Schumacher și Sebastian Vettel, ambii cu câte 13 succese înregistrate pe parcursul sezoanelor 2004, respectiv 2013.

Plecat din pole position, 'Mad Max' a fost înregistrat cu timpul de 1 h 38 min 36 sec 729/1000 în cursa desfășurată pe Autodromo Hermanos Rodriguez, reușind să-l devanseze cu peste 15 secunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), ocupantul locului secund. Pe poziția a treia s-a clasat favoritul publicului local, mexicanul Sergio Perez (Red Bull), la 18 secunde.

La 25 de ani, Max Verstappen a obținut al 34-lea său succes în Formula 1, fiind al șaselea cel mai prolific pilot din istoria Marelui Circ. El se află acum la doar șapte victorii de legendarul pilot brazilian Ayrton Senna.

Cu două manșe înainte de finalul acestui sezon Max Verstappen domină cu autoritate clasamentul general din Formula 1, având deja asigurat al doilea său titlu consecutiv de campion mondial.

Ultimele două Mari Premii de Formula 1 ale sezonului vor avea loc luna viitoare, la Sao Paulo/Brazilia (13 noiembrie) și Abu Dhabi/Emiratele Arabe Unite (20 noiembrie).