Maroc obține prima victorie din istorie împotriva Braziliei

Maroc învinge Brazilia într-un meci amical, scor 2-1
Maroc învinge Brazilia într-un meci amical, scor 2-1Profimedia
Sofiane Boufal și Abdelhamid Sabiri au marcat pentru Maroc, iar echipa lor a reușit o victorie cu 2-1 într-un meci amical împotriva Braziliei, sâmbătă, la Tanger, obținând astfel prima victorie din istorie în fața sud-americanilor.

Semifinalista Cupei Mondiale, Marocul, a obținut o victorie de palmares împotriva Braziliei, în primul meci disputat pe teren propriu după o campanie extraordinară în Qatar 2022.

Încurajată de 65.000 de suporteri pe stadionul Ibn Batouta din Tanger, naționala marocană a început în forță, dar Brazilia a încercat să contracareze elanul gazdelor.

Rony, extremă a lui Palmeiras, aflat la prima sa prezență în echipa braziliană, a ratat o ocazie importantă în minutul 13.

Portarul Yassine Bounou a fost aproape de o gafă în minutul 22, cu o greșeală comică în timp ce încerca să repună mingea în joc, dar șutul lui Rony spre poarta goală a fost blocat de un apărător, pentru ca Bounou să se redreseze și să apere lovitura lui Vinicius.

Un minut mai târziu, Bono a greșit din nou, oferindu-i mingea lui Vinicius, dar golul a fost anulat de VAR din cauza unui offside controversat, jucătorii brazilieni protestînd la adresa oficialului tunisian Sadok Selmi.

La următoarea fază, Emerson Royal a pierdut mingea în apropierea propriului careu, iar Marocul a profitat prin Sofiane Boufal.

Hakim Ziyech a ratat două ocazii mari pentru Maroc înainte de pauză, iar portarul Bounou a respins o lovitură a lui Rodrygo de la marginea careului cu o paradă de zile mari.

Brazilia a reușit să egaleze în minutul 67, în urma unei greșeli de începător a lui Bounou, care a scăpat pe sub el șutul parabil al lui Casemiro.

Gazdele au ripostat 12 minute mai târziu. Abdelhamid Sabiri a recuperat o minge în interiorul careului brazilian, reușind să înscrie golul victoriei cu un șut sub transversală.