Manchester City o zdrobește pe Leipzig. Haaland a marcat 5 goluri

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală
Manchester City s-a calificat în sferturile de finalăAFP
Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a trecut în dublă manșă de RB Leipzig.

Manchester City - RB Leipzig 7-0

Returul dintre Manchester City și RB Leipzig a pornit de la 1-1, însă englezii au reușit să încline balanța decisiv încă din prima parte a meciului. Erling Haaland a ieșit la rampă și a marcat de trei ori în prima repriză, stabilind noi recorduri în Liga Campionilor. Imediat după pauză, Mahrez a dus scorul la 4-0, iar apoi Haaland s-a evidențiat din nou. Norvegianul a mai marcat încă două goluri și în repriza secundă, ajungând pe primul loc în topul golgheterilor Champions League (10 goluri).

Scorul final a fost stabilit de Kevin De Bruyne, care trimis un șut impecabil din afara careului.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În urma acestei partide, City s-a calificat în sferturile de finală alături de Inter, Chelsea, Bayern Munchen, AC Milan și Benfica.

Ultimele două echipe calificate vor fi stabilite miercuri, în urma meciurilor:

Real Madrid - Liverpool (în tur 5-2)

Napoli - Eintracht Frankfurt (în tur 2-0)

Tragerea la sorți a sferturilor de finală, dar și a semifinalelor, va avea loc vineri, 17 martie.