Mallorca s-a calificat în finala Cupei Spaniei, pentru a patra oară în istoria sa, după o partidă dramatică

Bucuria jucătorilor de la Mallorca după calificarea în finala Cupei Spaniei
Bucuria jucătorilor de la Mallorca după calificarea în finala Cupei SpanieiProfimedia
Echipa Mallorca a învins în deplasare formația Real Sociedad, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, marți seara, în manşa secundă a semifinalelor competiției.

La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1, așa că departajarea s-a făcut la penalty-uri.

Mallorca a deschis scorul după pauză prin Giovanni Gonzalez, în minutul 50, însă gazdele au egalat în minutul 71, prin căpitanul Mikel Oyarzabal

Real Sociedad a ratat un penalty în finalul primei reprize, prin Brais Mendez.

Meciul tur, disputat pe 6 februarie, s-a încheiat cu un scor alb, 0-0.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta joi echipele Athletic Bilbao şi Atletico Madrid, pe stadionul San Mames.

În prima manşă, care a avut loc la Madrid, bascii s-au impus cu 1-0.

Finala ediției 2023-2024 a Cupei Spaniei se va disputa în data de 6 aprilie, pe stadionul La Cartuja din Sevilla.