Lyles și Kipchoge, pe lista finaliștilor care se duelează pentru titlul de Atletul anului

Noah Lyles este cel mai rapid american din istoria probei de 200m
Noah Lyles este cel mai rapid american din istoria probei de 200mProfimedia
Campionul mondial la 200 m, americanul Noah Lyles, este unul dintre cei cinci finaliști care concurează pentru titlul de atletul anului la masculin.

Lui Lyles i se alătură pe lista scurtă doi campioni mondiali scandinavi - alergătorul norvegian de fond Jakob Ingebrigtsen și săritorul cu prăjina Armand Duplantis din Suedia.

Regele curselor de obstacole Soufiane El Bakkali, din Maroc, și deținătorul recordului mondial la maraton din Kenya, Eliud Kipchoge, completează lista finaliștilor.

Câștigătorul va fi anunțat de World Athletics în luna decembrie.

Sprinterul Noah Lyles, în vârstă de 25 de ani, a devenit cel mai rapid american din istorie în această cursă, după ce a depășit timpul stabilit în urmă cu 26 de ani de legendarul Michael Johnson (19.32), cucerind titlul mondial la 200 m în 19,31 secunde, în Oregon.

Acest timp l-a propulsat pe Lyles, care a câștigat și Liga de Diamant în 2022, pe locul trei pe lista all-time, după Usain Bolt și Yohan Blake.

Veteranul alergător de fond Kipchoge, care a câștigat doi ani la rând titlul de Atletul Mondial al Anului în 2018 și 2019, și-a îmbunătățit propriul record mondial la maraton, ajungând la două ore, un minut și nouă secunde.

Această performanță a fost obținută la maratonul de la Berlin din septembrie, depășind recordul anterior cu 30 de secunde.

Norvegianul Jakob Ingebrigtsen a încununat un an fantastic cucerind aurul la 5.000 m la Campionatele Mondiale.

De asemenea, el a făcut dubla europeană la 1.500 m și 5.000 m la München și a stabilit un nou record mondial la 1.500 m în sală (3m30,60s), precum și titlul de campion al Ligii de Diamant pe această distanță.

Soufiane El Bakkali a încheiat sezonul 2022 neînvins, după ce a adăugat titlul mondial la 3.000 de metri obstacole la aurul olimpic cucerit anul trecut.

În vârstă de 26 de ani, el a obținut și titlul Ligii de Diamant și a realizat cel mai bun timp al anului în proba sa, cu șapte minute 58,28 secunde.

Suedezul de origine americană ”Mondo” Duplantis a făcut dubla mondială la săritura cu prăjina în sală și în aer liber în 2022. În plus, a câștigat Liga de Diamant și titlurile europene într-un an în care a dominat proba de la un capăt la celălalt.

Suedezul (23 de ani), care a mai câștigat acest premiu în 2020, și-a îmbunătățit și propriul record mondial la 6,21 m.