Leicester, ajutată de Maddison, câștigă la Everton și iese din zona retrogradăriiProfimedia
Leicester City a obținut o victorie muncită pe terenul lui Everton (2-0), grație golurilor lui Youri Tielemans și Harvey Barnes, din pasele excepționale ale lui James Maddison, iar "Vulpile" au ieșit din zona retrogradării din Premier League.

Această victorie a propulsat-o pe Leicester, care a început ziua pe locul 18, pe 13, cu 14 puncte, după 14 meciuri, la egalitate cu Everton, dar cu două poziții mai sus datorită diferenței de goluri.

Căutând să facă impresie și poate să câștige un loc în echipa Angliei pentru Cupa Mondială, Maddison, conducătorul de joc al lui Leicester, a făcut o demonstrație ofensivă superbă în prima repriză.

El a avut o ocazie bună în minutul 14, trăgând pe lângă poartă. A fost foarte aproape să înscrie din nou cu puțin timp înainte de jumătatea reprizei secunde, dar de data aceasta șutul său a fost respins în corner.

Cu toate acestea, Maddison a reușit să-i dea o pasă bună lui Tielemans la sfârșitul primei reprize, iar mijlocașul belgian a șutat și a înscris.

Calvert-Lewin a irosit o mare șansă de a aduce Everton la egalitate în debutul reprizei secunde, când Iwobi l-a servit, dar a tras direct în picioarele portarului Danny Ward.

Maddison a lovit bara din dreapta cu un șut puternic, deși nu a reușit să marcheze golul pe care îl aștepta toată lumea, l-a "servit" pe Barnes care a înscris al doilea gol în minutul 86 al celei de-a doua reprize.

"În primele șapte meciuri am primit 22 de goluri, iar în ultimele șapte am primit trei", a declarat antrenorul lui Leicester, Brendan Rodgers, după a treia victorie a echipei sale în patru meciuri.

"Este o creștere continuă, este un sezon lung. După startul pe care l-am avut, jucătorii sunt acum din nou cu moralul ridicat", a declarat el pentru Sky Sports.

"Vrem doar să continuăm să urcăm în clasament și să vedem unde putem termina înainte de pauza pentru Cupa Mondială", a adăugat Rodgers.

Ce spune Frank Lampard, antrenorul lui Everton

"Un meci dificil. Trebuie să respecți modul în care joacă și au meritat victoria pentru acest lucru", a spus el, adăugând că atacantul Calvert-Lewin, o altă speranță a Angliei, va fi evaluat după ce s-a accidentat.

"S-a lovit la tendon. Nu simțim că este o accidentare gravă, dar trebuie să așteptăm rezultatul medicilor", a spus el.