LeBron James, al doilea jucător din istorie care înscrie 38.000 de puncte în NBAAFP
LeBron James a devenit duminică al doilea jucător din istoria NBA care a marcat 38.000 de puncte în carieră, apropiindu-se de recordul absolut al lui Kareem Abdul-Jabbar

James, aflat la al 20-lea sezon în NBA, a avut nevoie de 11 puncte pentru a ajunge la 38.000 de puncte. Borna a fost atinsă în primul sfert al meciului de pe teren propriu dintre Los Angeles Lakers și Philadelphia 76ers.

LeBron James a terminat în cele din urmă cu 35 de puncte, dar a fost o seară dulce-amară, deoarece Lakers a pierdut cu 113-112.

Los Angeles Lakers - Philadelphia 76ers 112 - 113

La finalul partidei, LeBron nu a vrut să discute despre record și a ales să reflecteze asupra formei dezamăgitoare a echipei sale.

"Este pur și simplu frustrant să ajungi în acele poziții și să nu ieși cu o victorie", a spus James.

În ultimele secunde ale meciului, Russell Westbrook a avut ocazia de a aduce victoria pentru Lakers, însă nu a reușit să marcheze.

"Am avut avut o șansă de a câștiga meciul și nu am reușit", a mai spus Lebron.

Atacantul în vârstă de 38 de ani, care și-a început cariera la Cleveland Cavaliers și a jucat și la Miami Heat, a avut o medie de 29 de puncte pe meci în acest sezon.

De patru ori campion și de patru ori MVP, James este pe cale să doboare în următoarele săptămâni recordul de 38.387 de puncte al fostului pivot Abdul-Jabbar de la Lakers, vechi de 34 de ani.

Când James a împlinit 38 de ani luna trecută, Abdul-Jabbar i-a făcut o urare specială: "La mulți ani!": "38 este noul 38.388".

James este acum la 363 de puncte în spatele lui Abdul-Jabbar și, pe baza mediei sale de puncte, statisticienii NBA se așteaptă ca el să doboare recordul înainte de pauza All-Star, luna viitoare.