Klopp, încântat de revenirea lui Liverpool. ”Goluri perfecte, victorie uriașă!”

Klopp, fericit după marea victorie de pe St James Park
Klopp, fericit după marea victorie de pe St James ParkAFP
Liverpool a obținut a doua victorie consecutivă în campionat după ce a învins ocupanta locului 4 în Premier League, Newscastle.

”Cormoranii” au câștigat cu 2-0 prin reușitele lui Nunez (10) și Gakpo (17) și pot visa la o nouă calificare în Champions League, după ce distanța față de locul 4 s-a redus la numai șase puncte.

Victoria echipei lui Klopp a fost facilitată și de faptul că gazdele au evoluat din minutul 22 cu un om mai puțin după ce Pope a primit cartonașul roșu.

"Cu 10 oameni pentru o perioadă atât de lungă de timp, puteai, desigur, să creezi mai mult și să marchezi mai mult, dar am ratat acel moment lăsând ușa deschisă pentru Newcastle. Cineva mi-a spus că ultima dată când nu am primit gol în deplasare a fost în aprilie, așa că sunt fericit. Golurile pe care le-am marcat au fost perfecte și au fost marcate când Newcastle juca în 11 oameni. Am jucat foarte bine și am avut momente în care ar fi trebuit să marcăm mai mult în a doua repriză.

Dacă marcam și al treilea gol, cu siguranță s-ar fi terminat. Noi nu am făcut-o, așa că a trebuit să luptăm până la final și am avut nevoie de piciorul lung al lui James Milner, care a fost din nou excepțional. Suntem cu un pas înainte. Am obținut a doua victorie la rând și mă simt foarte bine, ca să fiu sincer. Nu am mai trăit asta de mult timp, așa că este o zi bună. E prea devreme să spunem că suntem unde trebuie să fim, dar, bineînțeles, vom continua să luptăm și vom vedea. E o victorie uriașă", a spus Klopp, pentru BBC, după meci.

Nunez a fost înlocuit după o oră de joc, în urma unei ciocniri cu Kieran Trippier, ceea ce l-ar putea face să rateze prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, de marți, împotriva lui Real Madrid.

"Cel mai neplăcut aspect al acestui joc a fost accidentarea lui Darwin. El ar fi ieșit oricum, dar acum trebuie să vedem cât de gravă este problema cu umărul, sperăm că nu prea mult", a mai spus Klopp.