Juventus câștigă greu cu Udinese și își continuă ascensiunea

Juventus câștigă greu cu Udinese și își continuă ascensiuneaProfimedia
Golul lui Danilo din minutul 86 a fost decisiv pentru ca Juventus să învingă Udinese cu 1-0 pe Allianz Stadium.

Statistici Juventus - Udinese 1-0

Bătrâna Doamnă a ajuns la opt victorii consecutive în Serie A (SA), cea mai bună serie din 2018 încoace.

În primul meci de la trista dispariție a legendei clubului, Gianluca Vialli, o echipă emoționată a lui Juventus s-a confruntat cu Udinese în pragul intrării în cea mai bună formă din 2018 încoace. Între timp, oaspeții au avut sarcina dificilă de a obține toate cele trei puncte la Torino pentru prima dată din august 2015.

Chiar și cu un astfel de contrast de formă, ambii portari au fost puși la încercare încă de la început. Mai întâi, Wojciech Szczęsny a fost cel care a reușit să respingă cu succes lovitura de cap a lui Walace, înainte ca Marco Silvestri să facă același lucru pentru a-l împiedica pe Daniele Rugani la cealaltă poartă. Sarcina acestuia din urmă nu s-a încheiat aici în prima repriză. El a mai intervenit providențial în fața lui Moise Kean, în finalul primei reprize.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În debutul reprizei secunde, presiunea lui Juventus a crescut și mai mult, Kean fiind din nou vinovat de irosirea unei ocazii în fața porții - de data aceasta cu un voleu peste. Ocaziile au continuat să apară și ele, Filip Kostić pătrunzând în careul de șase metri, înainte de a-și vedea lovitura reținută la prima bară de Silvestri. Pe măsură ce jocul a continuat, un gol al lui Juventus a început să pară inevitabil, dar Udinese a rămas fermă pe poziții.

Având în vedere faptul că ambele echipe au marcat șapte din cele 25 de goluri în ultimele 10 minute ale meciurilor din acest sezon, pe Allianz Stadium se preconiza un final pe muchie de cuțit. Introducerea lui Arkadiusz Milik, care a marcat golul victoriei lui Juventus în ultimul meci cu Cremonese, nu a făcut decât să sporească șansele unui gol victorios. Danilo a fost însă cel care a reușit să aducă cele trei puncte pentru torinezi, el îndeplinind o simplă formalitate după ce pasa lui Chiesa l-a lăsat cu poarta goală în față, în minutul 86.

Juventus a urcat pe locul doi în Serie A, la doar patru puncte de liderul Napoli, în timp ce Udinese a rămas fără victorie în ultimele nouă etape.

Flashscore Omul meciului: Federico Chiesa (Juventus)