Jocurile Europene de la Cracovia 2023: Patru medalii obținute de România

Cătălin Chirilă (canoe), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m feminin) și Ştefan Comănescu (karate), medaliații RomânieiFacebook.com / Comitetul Olimpic și Sportiv Român
România a cucerit două medalii de argint, prin Bianca Ghelber și Cătălin Chirilă, și două de bronz, prin karateka Ştefan Comănescu și Andrea Miklos, la atletism, în cadrul Jocurilor Europene de la Cracovia - Malopolska, după completarea întrecerilor din Divizia 1 a Campionatelor Europene pe echipe.

În cursul zilei de sâmbătă, Cătălin Chirilă a cucerit medalia de argint în proba de canoe simplu pe 500 metri.

În urma definitivării clasamentului individual în proba feminină de aruncare a ciocanului, Bianca Ghelber (SCM Bacău - CSA Steaua), antrenată de Mihaela Melinte și Mirela Țermure, a obținut argintul, cu 72,97 m. Aurul a revenit italiencei Sara Fantini, cu 73,26 m, iar podiumul a fost completat de finlandeza Silja Kosonen, cu 72,34 m.

La 400 m feminin, Andrea Miklos (CSM București), antrenată de Magdolna Kanizsay și Emir Bekric, a obținut medaliat de bronz, după ce fusese cronometrată cu 50 sec 67/100 în întrecerile Diviziei a 2-a. Medalia de aur a fost câștigată de olandeza Femke Bol, cu timpul de 49 sec 82/100, iar poloneza Natalia Kaczamarek și-a adjudecat argintul, cu 50 sec 34/100.

Karateka Ştefan Comănescu a adus României prima medalie la Jocurile Europene din Polonia, joi, în concursul de kumite din cadrul cat. 67 kg, iar bilanțul României este acum de patru medalii, două de argint și două de bronz.

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.