Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului BCR Iași Open

Irina Begu a trecut de Teichmann în sferturi
Irina Begu a trecut de Teichmann în sferturiBCR Iași Open
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, principala favorită, s-a calificat, vineri seara, în semifinalele turneului BCR Iași Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o pe elvețianca Jil Teichmann cu 1-6, 6-4, 6-0.

Irina Begu - Jil Teichmann 1-6, 6-4, 6-0

Begu (32 ani, 31 WTA) a obținut o victorie dificilă, în ciuda unui ultim set câștigat la zero, după două ore și 17 minute.

Statistici
StatisticiFlashscore

Românca a început foarte slab și a pierdut primul set în 35 de minute, cu 1-6. Teichmann a făcut break la debutul în setul secund, dar apoi Begu a reușit rebreak. Elvețianca a mai reușit un break la 2-2, dar Begu a crescut nivelul și a reulit să întoarcă scorul la 5-3. Teichmann a mai făcut un break, dar Irina a încheiat setul pe serviciul adversarei, 6-4. Actul decisiv a fost unul în sens unic, Begu câștigând cu 6-0.

Irina Begu are acum 3-1 în meciurile directe cu Jil Teichmann (26 ani, 124 WTA), a șasea favorită. Begu a mai învins-o în 2020 în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 4-6, 6-3, și în 2021 la Indian Wells, în turul secund, cu 7-5, 6-1. Teichmann s-a impus în 2019, în primul tur la Bol (Croația), cu 6-3, 6-1.

Begu și-a asigurat un cec de 4.608 euro și 57 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câștigătoarea dintre rusoaica Daria Astahova și slovena Tamara Zidansek, cap de serie numărul opt.

Tot vineri, Ana Bogdan (30 ani, 49 WTA), campioana en titre și a doua favorită la Iași, a învins-o în sferturi pe elvețianca Simona Waltert, cu 6-0, 6-4, în timp ce Raluka Şerban, jucătoare română care reprezintă Cipru, a trecut de brazilianca Laura Pigossi, cap de serie numărul șapte, cu 7-6 (10/8), 7-5.