Inter se impune în fața lui Porto în urma unui gol marcat de Lukaku în finalul partidei

Unicul gol din prima manșă a fost înscris de Lukaku în minutul 86
Unicul gol din prima manșă a fost înscris de Lukaku în minutul 86AFP
Pe San Siro, Inter a câștigat cu 1-0 prima manșă din optimile de finală UEFA Champions League în fața lui FC Porto.

Romelu Lukaku a înscris un gol decisiv pentru Inter după ce a intrat pe teren în repriza secundă în duelul din prima manșă a optimilor cu FC Porto, rămasă în 10 oameni în finalul partidei.

Rezultatul pune capăt unei serii uimitoare de 23 de meciuri fără înfrângere pentru dragoni și îi plasează pe nerazzurri în pole position pentru a ajunge în sferturi.

Inter încearcă să ajungă în sferturile de finală ale UCL pentru prima dată după mai bine de un deceniu, iar acest lucru s-a văzut încă din prima repriză a duelului cu Porto, o echipă aflată în mare formă.

Lautaro Martínez și Hakan Çalhanoğlu au semnat primele ocazii ale gazdelor pe San Siro, dar cele mai bune oportunități aveau să apară în finalul primei reprize.

Porto a pus și ea probleme la poarta lui Onana prin Marko Grujić și Galeno.

Tot în finalul primei părți, portarul Diogo Costa a scos cu un reflex uimitor o lovitură de trimisă de la mică distanță de Alessandro Bastoni.

Terenul s-a înclinat spre ambele porți și în partea secundă. Nicolò Barella și Mehdi Taremi au ratat pe rând câte o ocazie pentru echipele lor.

Impresionantul portar al lui Inter, André Onana, a uimit apoi San Siro cu o dublă paradă spectaculoasă, înainte ca Porto să primească o lovitură care avea să îi ducă la înfrângere, după ce Otávio a primit al doilea cartonaș galben după o intrare dură asupra lui Çalhanoğlu și i-a lăsat pe dragoni în 10 oameni.

Venit de pe banca de rezerve, Lukaku a înscris în final golul victoriei, după ce inițial a trimis mingea în bară cu o lovitură de cap, însă balonul a revenit favorabil pe direcția atacantului belgian.

Victoria o lasă pe Inter neînvinsă de șase meciuri, iar managerul Simone Inzaghi are toate șansele să încheie spectacolul împotriva fostului coechipier și adversar Sérgio Conceição în meciul retur din 14 martie.

Antrenorul lui Porto are propriile sale stimulente pentru a se impune, după ce a petrecut două sezoane cu nerazzurrii în perioada în care era jucător.

Omul meciului desemnat de Flashscore: André Onana (Inter Milan)

Statistici Inter - FC Porto 1-0