HC Dunărea Brăila, calificată în sferturile Cupei României

HC Dunărea Brăila a învins SCM Gloria Buzău în optimile de finală din Cupa RomânieiFacebook.com / HC Dunărea Brăila
HC Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a învins-o pe SCM Gloria Buzău cu scorul de 31-25 (16-13), joi, pe teren propriu, într-un meci din optimi.

Cea mai prolifică jucătoare a gazdelor a fost belarusa Maria Kanaval, cu 8 goluri, spaniola Mireya Gonzalez Alvarez a reușit 6, iar sârboaica Jelena Lavko a marcat 4. Diana Ilina a reușit 6 goluri pentru Gloria, Alina Czeczi (ex-Dunărea) a marcat 5, iar Ana Maria Iuganu a adăugat 4.

Anterior s-au calificat în sferturi CSM București, deținătoarea trofeului, după 31-24 cu CS Rapid București, și CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea cu 30-27.