Rapid, de nerecunoscut. A pierdut la Brăila în Liga Națională

HC Brăila s-a impus la limită în meciul cu Rapid
HC Brăila s-a impus la limită în meciul cu RapidHC Brăila Facebook
HC Dunărea Brăila a învins-o pe CS Rapid București cu scorul de 28-27 (16-12), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a Ligii Naționale de handbal feminin.

Golul marcat de belarusa Maria Kanaval în ultimele secunde a adus a treia înfrângere în campionat pentru vicecampioana Rapid.

Dunărea a condus prima repriză, în care a condus cu 16-11, dar la pauză avea doar patru goluri avans, 16-12. În repriza secundă, brăilencele au condus cu 26-22 (min. 52), Rapid a egalat, 27-27, când mai erau 11 secunde, dar a pierdut.

Jelena Zivkovic a marcat 7 goluri pentru gazde, iar Kristina Liscevic a înscris 4 goluri. Portarul Elena Şerban a avut 11 intervenții.

De la Rapid s-au remarcat Dorina Korsos (6 goluri), Sorina Grozav (6) și Andjela Janjusevic (5).